حقوق خانوادهدپارتمان مشاوره حقوقی

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق

جدایی رسمی زوجین با یکی از انواع طلاق، با تعیین حقوق زن و مرد و فرزندان همراه است. حضانت فرزند دختر و پسر هم بخش مهمی به حساب می‌آید که تعیین آن می‌تواند با توافق والدین یا تصمیم گیری دادگاه انجام شود. در ادامه این مطلب از دپارتمان حقوق خانواده همیارتو شما را با قوانین حاکم درباره تعیین سرپرست فرزند دختر آشنا خواهیم کرد.

حضانت فرزند

یکی از مهم‌ ترین مسائلی که هنگام طلاق مطرح می‌شود، حضانت است. اگر بخواهیم توضیح مختصری بدهیم که حضانت فرزند چیست. باید بگوییم که حضانت به معنی قبول سرپرستی فرزند بعد از جدایی زوجین است. زوجین اگر تصمیم به طلاق توافقی داشته باشند، می‌توانند درباره حضانت فرزند دختر و پسر به توافق برسند. در این شرایط اگر فرزندان از سن بلوغ گذشته باشند، احتمالاً در تصمیم گیری نهایی حضور خواهند داشت. اما اگر از سن فرزند دختر از ۹ سالگی کمتر و سن فرزند پسر از ۱۵ سالگی کمتر باشد، والدین به تنهایی یا با وکیل طلاق به توافق درباره حضانت فرزند پسر و دختر به نتیجه می‌رسند.

گاهی نیز زوجین در طلاق توافقی به نظر مشترکی درباره حضانت فرزندان خود نمی‌رسند. از طرفی اگر طلاق از نوع دیگری مانند بائن و رجعی باشد که زن یا مرد بدون کسب رضایت همسر خود برای طلاق دادخواست داده باشد، تصمیم درباره حضانت بچه موضوعی است که دادگاه به آن می‌پردازد. هرچند وکیل حضانت به موکل خود توضیحات لازم را برای قانون حضانت فرزند دختر و پسر به موکل خود ارائه می‌دهد.

حضانت فرزند دختر در سنین مختلف

اهمیت سلامت زندگی فرزند دختر و البته پسر برای دادگاه بر کسی پوشیده نیست. قانون مدنی در ماده ۱۱۶۹ خود اعلام کرده است که اگر زوجین به خاطر فرآیند طلاق از یکدیگر جدا شوند باید برای حضانت و نگهداری از فرزند خود تصمیم گیری کنند. این ماده قانون مدنی در ادامه به سن حضانت فرزند دختر اشاره می‌کند. به این ترتیب که سرپرستی دختر تا ۷ سالگی به عهده مادر است. اما این مسئولیت از ۷ تا ۹ سالگی بر عهده پدر خواهد بود. از ۹ سالگی هم که دختر به سن بلوغ می‌رسد، خودش برای اینکه با پدر زندگی کند یا با مادر، تصمیم می‌گیرد.

نکات حضانت دختر

باید توجه داشته باشید که ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت دختر اجرا می‌شود اما اگر پدر و مادر صلاحیت لازم را برای سرپرستی نداشته باشند، حکم سلب حضانت از آنها صادر شده و والد دیگر یا سازمان مشخصی مسئولیت نگهداری فرزند را بر عهده خواهد گرفت.

نکته مهم دیگری را نباید فراموش کنید که در زمان بر عهده گرفتن سرپرستی توسط پدر یا مادر، والد دیگر از ملاقات فرزند خود منع نخواهد شد. مگر اینکه دادگاه صلاحیت والدی که سرپرستی را بر عهده ندارد، تأیید نکند. بنابراین تا ۷ سالگی پدر مجاز به ملاقات با فرزند دختر است. از طرفی از ۷ تا ۹ سالگی نیز مادر چنین حقی دارد.

حضانت دختر ۹ سالگی به بعد

پیش از این اشاره کردیم که حضانت دختر بعد از نه سالگی روند متفاوتی خواهد داشت. در واقع سن بلوغ برای دختر شروع دوره جدیدی از زندگی است. در نتیجه شرایط گرفتن حضانت فرزند دختر توسط مادر و پدر متفاوت خواهد بود. به این شکل که فرزند دختر بدون هیچ گونه اقدامی قانونی نظر خود را برای انتخاب سرپرست خود مشخص می‌کند.

شرایط گرفتن حضانت فرزند دختر توسط والدین

پدر و مادر از نظر تمکن مالی، شغل مناسب، محل مناسب زندگی و سلامت جسمی و روانی باید مورد تأیید دادگاه قرار بگیرند تا روند حضانت فرزند آنها به روال مرسوم پیش برود. به این معنا که وجود جنون و ازدواج مادر از موارد سلب حضانت فرزند او به حساب می‌آیند.

در مورد پدر و سایر افرادی که امکان سرپرستی فرزند دختر را دارند، مواردی مانند اعتیاد به مواد مخدر و هر ماده مضر و یا مشهور بودن به فساد باعث مانع از دریافت حق سرپرستی و حتی حقوق دیگر از جمله ملاقات فرزند می‌شوند.

مدارک لازم برای گرفتن حضانت فرزند

والدی که تصمیم به اخذ سرپرستی فرزند خود را دارد باید مدارکی را به دادگاه ارائه بدهد. این مدارک عبارتند از کارت ملی والد، سند طلاق یا نامه توافق والدین برای حضانت فرزند در طلاق توافقی.

حضانت دختر طبق قانون جدید

با اینکه سال‌هاست از وضع قوانین حضانت فرزند بعد از طلاق می‌گذرد، همچنان همان ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت فرزندان اجرا می‌شود. موارد سلب حضانت فرزند از پدر و مادر نیز شامل اعتیاد، مشکلات جسمی و روانی، استفاده از فرزند در امور غیر اخلاقی و شرایط شغلی نامناسب مرتبط هستند.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که در سال جاری طبق ماده ۱۱۷۵ قانون مدنی، نمی‌توان بدون دلایل قانونی و موجه، والدی که سرپرستی فرزند را بر عهده دارد، از حضانت سلب کرد.

جمع بندی

 در این مطلب از مجله دکتر بهشتیان؛ شما را با موادی از قانون مدنی آشنا کردیم که به حضانت فرزند دختر می‌پردازد. جدیدترین نسخه از قانون مدنی نیز حضانت فرزند دختر را تا ۷ سالگی به مادر، از ۷ تا ۹ سالگی به پدر و از آن به بعد را به والد انتخابی فرزند می‌دهد. این در حالی است که والد دیگر حق دیدار با فرزند خود را دارد. در ضمن مواردی مانند اعتیاد، اختلالات جسمی و روانی و شرایط نامناسب شغلی به عنوان علل سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر محسوب می‌شوند.

پرسش‌های پرتکرار

شرایط حضانت فرزند دختر بعد از طلاق چگونه است؟

– تا ۷ سالگی با مادر، از ۷ تا ۹ سالگی با پدر و از آن به بعد را با والد انتخابی فرزند دختر خواهد بود.

آیا می‌توان بدون دلیل مانع حضانت قانونی والدین شد؟

– خیر. طبق ماده ۱۱۷۵ قانون مدنی، نمی‌توان بدون دلایل قانونی و موجه، والدی که سرپرستی فرزند را بر عهده دارد، از حضانت سلب کرد.

-موارد سلب حضانت فرزند دختر از مادر و پدر کدامند؟

– اعتیاد، اختلالات جسمی و روانی- ازدواج مجدد مادر، به کار گرفتن فرزند در امور خلاف و مشکلات شغلی به عنوان موارد سلب حضانت فرزند دختر هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵۲ رای
منابع
lawansweronlinebhattandjoshiassociatesverdictumscribdseekersguidance
guest
18 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مرتضی محبی
مرتضی محبی
1 ماه قبل

با سلام خسته نباشید من دو تا دختر ۸ ساله و ۹ساله دارم که مادرشان حضانت شان را دارد و الان با آقایی میخواهد ازدواج کند که فرزند پسر در خونه دارد آیا من میتوانم حضانت بچه هایم را از مادرشان بگیرم

حامد
حامد
2 ماه قبل

باسلام،آیابعداز سن بلوغ لازم است که دادخواست ارائه شود تا فرزنددرحضورقاضی حاضرشودتا انتخاب والدشود؟

نیما
نیما
3 ماه قبل

اگه مادر بدون اطلاع ومخفیانه از پدر ازدواج کنه و فرزند دختر پیشش باشه حکمش چیه

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

سلام شوهرم اعتیاد به موادصنعتی داره میخوام جداشم یه دختر ۴ساله هم دارم ایا حضانت‌ بچه کلا برای همیشه به من میدن؟ یا به پدرش؟

بهار
بهار
پاسخ به  ناشناس
2 ماه قبل

۵۵

بهار
بهار
پاسخ به  ناشناس
2 ماه قبل

اون دو سال هم بیهوده هست

ناشناس
ناشناس
9 ماه قبل

عجب قانون خرکی داریم .یعنی تا هفت سال دست مادر باشه بعد فقط دو سال دست پدر باشه؟چرا هفت سالم دست پدر نباشه؟یعنی اگه پدری راه دور باشه به نظر شما چندبار میتونه مثلا ۲۰۰۰کیلومتر راه رو بره و برگرده تا فقط یه بار بچشو ببینه؟واقعا که

زهرا
زهرا
پاسخ به  ناشناس
7 ماه قبل

به من باشه همون دو سالم حذف میکنم پدر خیلی خوبم باشه خونه نیس بچه رو تر و خشک کنه بعدم زن بگیره بدتر میشه بلای جون بچه ..

حسین
حسین
پاسخ به  ناشناس
6 ماه قبل

دقیقا باهات هم نظرم .آخه منم ی دختر ۱۱ماهه دارم ک قصد جدایی داریم وعاشق دخترمم خودم بچه مشهدم خانمم مال کازرون .نمیدونم باید چکار کنم اگه جداییمون قطعی شه چکار کنم با دوری دخترم آخه

ستاره
ستاره
پاسخ به  حسین
3 ماه قبل

آیا والدی که حضانت بر عهده گرفته اختیار تام دارد و مرگ و زندگی فرزند فقط مربوط به ایشون هست؟ منظورم اینه اگه مادری فرزند رو تحت سرپرستی داشته باشه یا در همون ۷ سال به هر دلیلی بچه فوت کنه (بیماری، تصادف، و …) آیا پدر میتونه ادعای قصاص کنه یا مادر را محکوم کنه؟

حامد
حامد
پاسخ به  حسین
2 ماه قبل

نگران بچه نباش.نگران از الان به بعد خودت باش.

هانیه
هانیه
پاسخ به  حسین
2 ماه قبل

جناب سلام سعی کنید دوستانه حل کنید شما هم برادر من هستید اما بچه بیشتر به مادر نیاز داره البته به هر دو هم پدر و مادر نیازمند هست اما به مادر بیشتر نیاز داره چون بچه در بطن مادر بوده و تمام سختی ها را مادر میکشه

جواد
جواد
پاسخ به  هانیه
1 ماه قبل

البته مادر داریم تا مادر . مادری که نتواند به فرزندش در زمان زندگی مشترک محبت کند قطعا بعد از آن هم نمی تواند

وحید فراست
وحید فراست
پاسخ به  ناشناس
5 ماه قبل

در مورد حضانت فرزند دختر فقط تا ۷ سالگی با مادر است البته که در طول ۷ سال حق ملاقات برای پدر محفوظ است

ناشناس
ناشناس
پاسخ به  ناشناس
5 ماه قبل

مگه پدر میتونه بچه نگهداره؟

ستاره
ستاره
پاسخ به  ناشناس
3 ماه قبل

پرستار براش میگیره

هانیه
هانیه
پاسخ به  ستاره
2 ماه قبل

هیچکسی نمیتونه جایگاه مادر خودت باشه دوستم برای دخترش پرستار گرفته بود فهمیدن که بچه‌ها کتک میزده و تهدید میکرده که اگر به پدر و مادرت بگی زندانیت میکنم

حامد
حامد
پاسخ به  ناشناس
2 ماه قبل

ببینیدمهم اون چندسال که بچه تحت تاثیرقرارمیگیره است.ودرصورت لزوم انتخاب تصمیم گیری میکنه اون مهمه.پس مهم نیست پدرمیتونه یا خیر.حتی اگرپدرنتونه نباید این وبگیم و اصلا بحث دادگاه متوجه این نیست.

دکمه بازگشت به بالا