حقوق خانوادهدپارتمان مشاوره حقوقی

قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲

یکی از حقوق قانونی زنان بعد از جاری شدن صیغه عقد مهریه است. میزان مهریه قبل از عقد طبق توافق طرفین مشخص می شود و سپس در سند ازدواج ثبت می شود و هر موقع که زن بخواهد می تواند مهریه ثبت شده در سند ازدواجش را از همسرش درخواست کند و مرد هم موظف است به طور کامل مهریه را پرداخت کند. در ادامه این مطلب از دپارتمان حقوق خانواده همیارتو بررسی قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۲ می پردازیم.

در صورتی که هر یک از طرفین چه خانم که بخواهد مهریه را طلب کند یا آقا که بخواهد مهریه را پرداخت کند بهتر است که نسبت به قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲ آگاهی داشته باشند.

انواع مهریه

خب در ادامه همراه ما باشید تا ابتدا شما را با انواع و اقسام مهریه آشنا کنیم و اصلاحات قانون جدید مهریه سال۱۴۰۲ را بیان کنیم:

  • از نظر استطاعت مهریه به دو دسته عندالاستطائه و عندالمطالبه تقسیم می شود

و از لحاظ تعیین مهر در نکاح به مهرالمتعه، مهرالسنه، مهرالمسمی و مهرالمثل تقسیم می شود:

عندالاستطاعه

برای پرداخت این نوع مهریه استطاعت مرد برای پرداخت در نظر گرفته می شود و دادگاه با بررسی توانایی مالی مرد و سنجیدن شرایطش حکم را صادر می کند و اگر تشخیص دهد مرد توان پرداخت مالی مهریه را ندارد او را جهت پرداخت مهریه عندالاستطاعه تحت فشار قرار نخواهد داد.

عندالمطالبه

در زمان نکاح میزان مهریه عندالمطالبه تعیین و پس از جاری شدن صیغه عقد مرد موظف به پرداخت مهریه به زن می باشد. در صورت تمکن مالی مرد، مهریه به طور تمام و کمال باید پرداخت شود، ولی در غیر اینصورت امکان پرداخت اعسار از پرداخت مهریه برای مرد وجود دارد، در این حالت اگر دادگاه با پرداخت اقساطی مهریه موافقت کند، پرداخت مهریه در زمان طلاق را ۱۱۰ سکه اعلام خواهد کرد.

مهرالمتعه

اگر زمان عقد مهریه ای برای زن مشخص نشده باشد و در عین حال زوجین قبل از طلاق نزدیکی نداشته باشند؛ براساس شرایط مالی مرد، میزانی از مهریه به زوجه پرداخت خواهد شد.

مهرالمثل

طبق قانون ۱۰۹۱ وضعیت زندگی زن و مرد بررسی خواهد شد و براساس آن میزانی از مهریه پرداخت خواهد شد.

مهرالسمی

در این حالت زن می تواند مقدار معین از مهریه را درخواست کند و طبق قانون این میزان ۱۱۰ سکه است.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

در سال ۱۴۰۱ طبق قانون و بخشنامه ای جدید، سقفی برای مهریه مشخص شده است. این بخشنامه اعلام داشته، اگر در زمان عقد برای زوجه مهریه ای تعیین نشده باشد و تعیین آن به آینده موکول شده باشد، دفاتر ازدواج مکلف خواهند بود، تا برای ثبت مهریه بالای ۱۴ سکه در مورد وضعیت مالی مرد اطلاعاتی کسب کنند.

چنانچه مرد توانایی مالی این مقدار مهریه را داشته باشد، آن مقدار مهریه را برای زن ثبت کنند، در غیر اینصورت سقف مهریه تا همین تعداد ۱۴ سکه در نظر گرفته شده و ثبت می شود.

دفاتر ازدواج علاوه بر وضعیت مالی مرد موظف است ضمانت نامه بانکی را هم از زوج دریافت کند.

قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲

علاوه بر قوانین موجود در قانون مهریه یک سری اصلاحات در ماده و قانون جدید مهریه سال۱۴۰۲ صورت گرفته از جمله:

۱. مطابق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی و اصلاحیه های آخر آن، در قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲ اگر مهریه زن براساس وجه رایج کشور تعیین شده باشد، هنگامی که زن قصد درخواست مهریه را داشته باشد؛ میزان پرداختی مهریه براساس  تغییر شاخص سالانه پول توسط بانک مرکزی محاسبه خواهد شد.

پس با توجه به این ماده قانونی و تبصره متوجه می شویم اگر زن از طریق دادگاه مطالبه مهریه خود را انجام دهد و مرد هم برای بری الذمه اش بخواهد مهریه را پرداخت کند، مهریه مطابق با شاخص قیمت سالانه که بانک مرکزی تعیین می کند، پرداخت می شود.

در غیر اینصورت مرد مدیون زن خواهد ماند.

  • در ادامه باید اشاره کنیم که اگر مرد فوت شده باشد، میزان مهریه پرداختی به زن تا روز فوت همسر به قیمت روز محاسبه و در زمان انحصار وراثت در نظر گرفته شده و پرداخت شود.

۲. طبق قانون جدید حبس در خصوص مهریه، قبلا تمام کسانی که بدهی مالی در خصوص مهریه داشتند جزء مشمولین حبس به شمار می رفتند، اما در حال حاضر طبق قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲ تنها در صورتیکه مبلغ مهریه در عقد دائم برابر با ۱۱۰ سکه بهار آزادی باشد، مرد مشمول اجرای حکم عدم پرداخت مهریه خواهد شد.

یعنی زوج تنها به ازای ۱۱۰ سکه بهار آزادی موظف است که درخواست اعسار از پرداخت بدهی را ارائه کند و آن را قسط بندی کند، پس از پرداخت این مبلغ، باقی مانده بدهی به عنوان مهریه عندالاستطاعه در نظر گرفته می شود؛ در نتیجه برای مهریه بیش از ۱۱۰ سکه زن نمی تواند همسرش را حبس کند.

و با تغییر روند در پیگیری درخواست مهریه در طی سال های اخیر تاثیر بسزایی در کاهش آمار زندانیان مهریه داشته است.

شرایط درخواست مهریه سال ۱۴۰۲

طبق قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲ دریافت مهریه تحت شرایطی امکان پذیر می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

  • برای پرداخت مهریه سال ۱۴۰۲ مرد موظف است، پس از جاری شدن حکم طلاق بر اساس نرخ روز آن را به زن بپردازد.

اگر برای پرداخت مهریه ملاک اموال منقول و غیر منقول مرد و یا حساب بانکی وی باشد، بایستی از طریق اجرائیات اداره ثبت اقدام به دریافت مهریه اش کند.

  • برای مهریه زیر بیست میلیون تومان شورای حل اختلاف تصمیم گیری خواهد کرد اما برای مبالغ بیشتر می توان از طریق اداره ثبت و یا دادگاه اقدام کرد.

حق طلاق در ازای مهریه

سوالی که پیش میاد، می توان در ازای مهریه حق طلاق را به دست آورد؟

بله، برخی از خانم هابه دلیل عدم رضایت از زندگی مشترک برای اینکه سریعتر بتوانند از زوجیت خارج شوند، اقدام به بخشش مهریه خود در ازای به دست آوردن حق طلاق می کنند.

البته برای خانم هایی ‌که نیاز به تامین مخارج زندگی خود دارند ممکن است زیر بار این موضوع نروند و مراحل طولانی طلاق را تحمل کنند تا بتوانند به مهریه خود دست یابند.

و در پایان برخی از پرسش های متداول در بحث مهریه را ارائه خواهیم داد:

✔️ تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه؟

تفاوت این دو نوع مهریه فقط در نوع پرداخت آن می باشد، در مهریه عندالمطالبه زن هرموقع درخواست کند مرد موظف به پرداخت آن است ولی در مهریه عندالاستطاعه میزان تمکن مالی مرد سنجیده سپس پرداخت می شود‌.

✔️ در چه شرایطی به زن مهریه تعلق نمی گیرد؟

در هر شرایطی مهریه تعلق می گیرد مگر در صورت بخشش مهریه از جانب زن.

✔️ بعد از فوت زن مهریه قابل مطالبه می باشد؟

بله، وراث ایشان مانند پدر و مادر می توانند مهریه را از مرد مطالبه کنند.

✔️ آیا مهریه زندان دارد؟

اکثر مردان در آستانه ازدواج می خواهند بدانتد که آیا اجرا گذاشتن مهریه برای آنها حکم حبس دارد یا خیر؟

اگر مهریه عندالمطالبه باشد و مرد تمکن مالی داشته باشد، اما از پرداخت مهریه به زن خودداری کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه حکم توقیف اموال مرد را دریافت کند، در صورتیکه مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد و حکم اعسار را ارائه نکرده باشد، زن می تواند حکم جلب مرد را بگیرد.

اگر دادگاه مهریه را تقسیط کرده باشد و مرد اقساطش را به طور مرتب پرداخت نکند، باز هم امکان دریافت حکم جلب وجود خواهد داشت.

✔️ طبق قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲ در حال حاضر عدم پرداخت مهریه از جانب مرد زندان دارد؟

با اجرایی شدن قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون جدید مهریه سال ۱۴۰۲  که به امضای رئیس جمهور و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رسیده است، در حال حاضر هیچ فردی به دلیل ناتوانی از پرداخت مهریه زندانی نمی شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۲۳ رای
guest
138 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رهام
رهام
23 روز قبل

بنده در سال ۹۹ با یک خانومی که مطلقه بود ازدواج کردم بنده هم مطلقه بودم و در دوران عقد جدا شدم بخاطر اینکه همسر اولم با خانوادش قصد مهاجرت داشتن و من بخاطر مادرم که فقط من رو داره تو این دنیا نتونستم باهاش برم و موندم اونم مهریه رو بخشید و رفت
همسر دومم بعد از گذشت ۶ ماه تو عقد متوجه شدم اونقدر دروغ از قبل گفته که کلا ازش نفرت پیدا کردم
ما اینو داریم ما اونو داریم تحصیلاتم لیسانسه در صورتیکه بعد از ۶ ماه از طرز ادبیاتی که استفاده میکنه فهمیدم لیسانس نیست و استعلام که گرفتم عرق سرد ریختم خانوم سیکل بود
یک خانواده ی به شدت گدا و بد دهن
تو شهر خانوم هم عقد کردیم همشهری بنده نبود
اونقدر ابلاغیه مهریه و نفقه و طلاق و غیره فرستاد که روانم رو نابود کرد تا جاییکه ولش کردم
وکیلش با قاضی های شهرشون اشنا بود تمام رای ها به نفع اون صادر میشد و به ضرر من
اخرشم طلاق خلع گرفت نصف مهریه رو بخشید بقیش رو اجرا گذاشته نا گفته نمونه یکماه هم بخاطر مهریه زندان بودم و با فیش حقوقی ازاد شدم و تمام حسابهامو بسته
حالا یه همچین زنی که اومده توی زندگیت ۶ ماه بوده و رفته غرامت اشتباه من میشه ۵۰ تا سکه ۴۰ میلیونی؟؟کدوم شغلی تو ۶ ماه ۲ میلیارد تومن سود میده همگی برن؟؟؟؟عهد کردم با خودم هزار تومن بهش ندم
تمام مردای ایران اگر جلوی باج گرفتن زنها محکم وایستن قوه قضاییه این مهریه های مسخره و ازدواج های مسخره تر رو منحل میکنه
هرچی مردها میکشن مقصرش خودشونن//از اونطرف میگن دیه زن ۶۰۰ میلیونه اما مهریش میشه بالای ۲ میلیارد تومن

مجید طالبی
مجید طالبی
2 ماه قبل

بعد از ۲۷ سال زندگی مشترک و با داشتن دو فرزند پسر ۲۶ و دختر ۲۰سال به اختلاف خوردیم و می خواهیم طلاق بگیریم من از مال دنیا فقط یک آپارتمان صد متری دارم و مهریه خانم پانزده سکه بهار آزادی میباشد خیلی حالم بد است بخواهم همه را بنویسم زیاد میشود و حوصله ندارم ولی اگر بشود تلفنی صحبت کنم خیلی بهتر است از شما خواهش میکنم یا بهم زنگ بزنید یا شماره بدین من به شما زنگ بزنم ممنون ارلتمند شما مجید طالبی هسم

سنا
سنا
3 ماه قبل

همسر من ۷ ماه بخاطر مهریه زن سابقش زندان با اینک کلی مدرک و شاهد بردیم که نداریم انگار ک نه انگار همسر سابقش ۷ سال پیش دو هفته زنش بوده قانون میذارن ولی کو اجرا من و بایه بچه ی ۵ ساله در ب در کردن

فرشاد
فرشاد
3 ماه قبل

سلام
من مهریه خانمم ۱ میلیارد وعندالاسطداعه بوده والان در استطاعت نیست آیا بعد از ۶ سال به این مهریه تاخیر وتادیه میخوره یا نه

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل

سلام به نظرم باید در قانون مهریه با توجه به گرانی سکه تجدید نظر کرد مثلا اگر کسی سکه مهریه اش هست در صورت طلاق باید تعدادی که مثلا در حد ۵ سکه را بپردازد چون همان ۵ سکه هم خیلی زیادمیشه ویا نرخ سکه را به همان زمان عقد در نظر بگیرن وپول آنرا تمام وکمال بپردازند.من خودم یک زنم شاید در زندگیم لحظات بد زیاد داشتم وشاید یک دوره ای به طلاق هم فکر کردم اما هیچوقت مهریه ام را وسیله ای برای تهدید همسرم قرار ندادم وپیش خودم هم از اول ازدواج گفتم در صورت طلاق هیچ مهریه ای نخواهم گرفت . فکر می کنم با اینکه مهریه حق زن هست اما گرفتن آن هم درست نیست . دلیلش هم اینه که در مراسم بله برون در مورد مهریه میگن کی داده وکی گرفته که به نظرم این حرف اگر درسته که نباید گرفت واگر اشتباهست نباید در مراسم چنین حرفی زده بشه وبه حساب داماد را گول زد.مردان هم در صورتیکه زنی طلاق بخواهد در صورت بخشش مهریه از طرف زن اورا طلاق بدهند چون زنی که به خاطر طلاق از مهریه اش بگذرد یعنی دیگه نمی خواد با شما زندگی کند

علی ساعی
علی ساعی
4 ماه قبل

این قانونی که فرمودین اجرایی شده و به امضای رییس جمهور و رئیس تشخیص مصلحت رسیده منی که معسر هستم در صورت نپرداختن اقساط حکم جلب برام صادر نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟

غلامرضا
غلامرضا
4 ماه قبل

سلام
زنم مرده است پدر بی شرفش درخواست مهریه کرده تازه توی خونه خودش برق گرفتش و تا موقعی که زنده بود بالاتر از گل چیزی بهش نگفتم
قوانین ما خیلی ایراد داره

مختار
مختار
پاسخ به  غلامرضا
4 ماه قبل

برادر حق قانونیشه فحش برا چی میدی ، می‌توانسته درخواست نده ،کار به مسائل انسانی اش نداریم

علی
علی
پاسخ به  غلامرضا
3 ماه قبل

مشکل از قوانین نیست، چون شرعا وقتی شما مهریه را قبول میکنی به محض ازدواج حق خانوم هست و حق الناس برگردنت میاد و باید بهش پرداخت کنی. حالا خانوم فوت کنه حق ورثه هست. این مشکل از شماست که مهریه بالایی قبول کردی که به راحتی نتونی پرداخت کنی یا فکر کردی مهریه نمادین هست و برای پرداخت کردن نیست

بدهکار مهریه
بدهکار مهریه
4 ماه قبل

مهریه هدیه ایه که باید ازروی محبت و با اختیار ونقدا درحین عقد ومتناسب با دارایی مرد پرداخت بشه،کجا دیدین که هدیه رو بزور از کسی بگیرن هیچ جای دنیا همچین قانونی نیست اگه باشه هم اندک شماره،قوانین خانواده به خصوص درزمینه مهریه اشتباه هستن وبجای حمایت از دوام خونواده ،خونواده رومتلاشی کرده،تعیین مهریه با سکه که بادلار تغییرمیکنه اشتباه بزرگیه و فقط جیب یه عده شیادرو پرکرده ،من ازاینکه ازدواج کردم پشیمونم چون قبل عقد پروندم پاک بود ولی حالا یسره پام تو دادگاهه و یه قدمی زندونم ،اگه مردا مهریه سنگین ننویسن این فرهنگ اصلاح میشه وگرنه باید همه مردا خودشونو برازندان آماده کنن چون الان مهریه اجرا گذاشتن مد شده ،حق توصیف اموال جمع شده پس ازعقد یا برا هرسال زندگی مشترک تعدادی سکه تعیین بشه .

افروز
افروز
4 ماه قبل

من ۴۵۱سکه رو بخشیدم جدا شدم چون میدونستم توان مالی نداره ولی اون بجای تشکر بعدازطلاق کلی اذیتم کرد مجبورشدم ازش شکایت کنم تا دست ازسرم برداره بخشیدن مهریه بعضی وقتا اصلا خوب نیست بایداول مطمئن بشی که طرف ارزش بخشیده شدن داره یانه

حیدر قاسمی
حیدر قاسمی
پاسخ به  افروز
4 ماه قبل

کاش مهریه به مردها هم تعلق می گرفت
مگر زن چه برتری نسبت به مرد داره
مگه بعد طلاق فقط زن مطلقه میشه

عباس
عباس
پاسخ به  افروز
3 ماه قبل

سلام از کدام شهرین؟

آزاده
آزاده
5 ماه قبل

سلام. همه آقایون ناراحت هستند که چرا زن ها دارند مهریه می‌گیرند. شما آقایان اگر در زمان عقد به خانم ها یک سری آزادی ها و حقوق خودشان رو بدید به نظرتون بهتر نیست. به جای سکه به زن حق طلاق. حق حضانت فرزند و حقوق دیگه بدید
تا مثل من هیچ زنی برای گرفتن حقش مجبور نباشه مهریه اجرا بذاره
منی که ۲۰ سال با هرچی بود ساختم. خودم ساختم کردم به نام شوهرم‌ . حالا میگه تو حقی،نداری. اگر میخوای بری بفرما‌ . لباسهات رو جمع کن و برو
تنها چیزی که داری حتی اجازه ندارم بچه ام رو ببینم‌ . همچین مردی حقش نیست ادب بشه

مھتاب
مھتاب
5 ماه قبل

من زن دوم ھستم شوھرم بدون ھیچ دلیلی درخواست طلاق واعسار زدہ و تمام اموالش رو بہ نام بچہ ھاش زدہ ۔۔من نمیتونم ثابت کنم کہ دارہ تا بتونم مہر یہ ام رو بگیرم ۔۔دوتاھم وکیل گرفتہ برا پروندش کہ ندارم ۔۔بازنشستہ شرکت نفت ھست۔۔توروخدا دعا کنیدبرام ۔۔۔

حمید
حمید
پاسخ به  مھتاب
3 ماه قبل

دعا میکنیم 🙌

S ناشناس
S ناشناس
5 ماه قبل

با سلام خدمت تمامی کاربران
منم امشب یه بحث خانوادگی پیش اومد تصمیم گرفتم مهریه همسرم تمام کمال پرداخت کنم آیا تصمیمم درست هست به نظرتون
مهریه اش ۴۵۰ سکه بعلاه سه دانگ منزل مسکونی
وضعیت مالیم متوسط و توان پرداخت دارم
البته همسرم کاملا مخالف دریافت مهریه هستن

آخرین ویرایش 5 ماه قبل توسط S ناشناس
رضا
رضا
پاسخ به  S ناشناس
5 ماه قبل

بده راحت شو

مریم
مریم
پاسخ به  رضا
5 ماه قبل

شما که میگی بده راحت شو ، در حالی که همسر این آقا نمیخواد بنظر شما عادلانه هست احساس این خانم با پول عوض بشه ! اگه این خانم مهریه میخواست میشد آدم بده ، کاش قانون بجای مهریه حق حضانت و طلاق رو به خانم میداد اونوقت نه خانواده ای از هم میپاچید نه حق زنی ضایع میشد ،تنها صلاح زن برای ادامه ی زندگی همین مهریه هست که اونم هر روز یه قانون جدید میزارن هر روز هزاران بچه بی مادر بزرگ میشه هزاران مادر نگران و افسرده

شهاب
شهاب
پاسخ به  مریم
4 ماه قبل

سلام.باعرض پوزش.حرفم با اون خانم های هست ک میگن جای سکه حق طلاقو ب زن بدین.
بنظرم کاملا کار اشتباهیه
شما خودتونو نگاه نکنید ک زندگی تون رو دوست دارید.و از این جهت ب قضیه نگاه میکنید.
هستن خانم های ک طلاق واسشون حکم افتخاره و خیلی راحت با حرف این و اون زندگی رو متلاشی میکنن. من تجربه شو داشتم.ک میگم.
البته بازم عذرمیخام از خانم های ک قدر زندگی شونو میدونن.مچکرم

فریبا
فریبا
پاسخ به  S ناشناس
5 ماه قبل

خداشانس بده

شاهد
شاهد
5 ماه قبل

باسلام من مطالعه کردم نظرات بقیه ولی اونکسی که در جایی زندگی میکند که یک منطقه خانواده اش را میشناسن وابرومند زندگی میکردند با گول زدن مادر پسر دختری را به عقد پسرش درمیاره بعد از مدتی دخالت مادر وکلیه خانواده پسر کاراذیت وابروریزی خودشان را انتقال به پسر داده ووووووبنظرم زندان برای پسر کمه برای کل خانواده اش نیز صادر بشه خلاصه مقصر باعث نابودی اعتماد و اعتقاد در جامعه میشه

ایران
ایران
5 ماه قبل

حیف حیف حیف از شما که اونیکه بالا نشستن صدای شمارو نمی‌شنوند همه به فکر خودشونن پس باید با این بی عدالتی بسازیم

Amad
Amad
5 ماه قبل

واقعاا جرم ازدواج زندانه؟ کجای این کره زمین همچین قانونی وجود دارد قیمت سکه سرسام اور رفته بالا زن ها ام وسوسه شدن

وحید
وحید
پاسخ به  Amad
5 ماه قبل

اگر زن، زن باشه و چشم و دلش سیر باشه و عاشق زندگیش باشه بهش دنیا رو بدی هم طلاق نمیگیره.
البته همچین کسی رو من ندیدم
گشتم نبود، نگرد نیست
تامام

.....
.....
پاسخ به  وحید
5 ماه قبل

چرا هس مثل من که سه ساله نشستم شاید شوهرم کوتاه بیاد زندگیم خراب نشه ولی حیف

فرشته
فرشته
پاسخ به  .....
4 ماه قبل

هرچی منتطر بشی بیشتر سورپرایز میشی چیزهای بد تری میبینی

شهاب
شهاب
پاسخ به  وحید
4 ماه قبل

احسنت گل گفتی

دکمه بازگشت به بالا