حقوق خانوادهدپارتمان مشاوره حقوقی

رابطه نامشروع چیست و چه حکمی دارد؟

آیا درباره رابطه نامشروع و گستره مصادیق این جرم در قانون ایران چیزی می‌دانید؟ در این مطلب از دپارتمان حقوق خانواده همیارتو شما را با انواع روابط از نوع نامشروع، حکم و مجازات این روابط آشنا می‌کنیم.

ارتباط نامشروع چیست؟

از عناوین مجرمانه در قانون مجازات اسلامی و نیز در قانون کشور ما که آشنایی با آن ضرورت دارد، رابطه نا مشروع است. ارتباط نامشروع جرمی است که زیرمجموعه جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی قرار می‌گیرد و جرم منافی عفت نام‌گذاری می‌شود.

رفتارهای زیرمجموعه روابط نامشروع

در توضیح واضح تر باید بگوییم که روابط نامشروع به ارتباط زن و مرد نامحرم بدون وجود رابطه ازدواج بین آنها تا زمانی که منجر به زنا نشده، اشاره دارد. دامنه مصادیق روابط نامشروع در قانون، گسترده است و مواردی از قبیل خلوت ‌نمودن، سینما رفتن، مسافرت ‌رفتن، مکالمه تلفنی زن شوهردار با مرد نامحرم، تماس‌های پیامکی و ارتباط در فضای مجازی و صدها مثال دیگر را نیز شامل می‌شود.

رابطه نامشروع در قانون

بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، «اگر زن و مردی بدون عقد و ازدواج مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل به معنای بوسیدن یا مضاجعه به معنای با هم خوابیدن و هم ‌بستر شدن بدون دخول شوند، به مجازاتی تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد و در صورتی که عمل با عنف و اکراه باشد، یعنی رابطه نا مشروع به زور و با اعمال خشونت از سوی یکی از طرفین انجام شده باشد فقط اکراه کننده مجازات خواهد شد.»

تفاوت روابط نامشروع با زنا

رابطه نا مشروع با زنا متفاوت است. در ‌واقع زنا یک جرم حدی است و در آن زن و مرد نامحرم با یکدیگر از مهبل یا مقعد نزدیکی دارند، اما روابط از نوع نامشروع شامل روابط فیزیکی مانند بوسه، بغل، دست دادن، هم آغوش شدن و مواردی نظیر اینهاست که به رابطه جنسی منجر نشود. همچنین رفتارهایی مانند دوستی دختر و پسر نامحرم با‌هم، ارتباط تلفنی، اینترنتی یا مجازی زن و مرد نامحرم، قرار ملاقات‌های نامتعارف و خارج از عرف جامعه در کافی شاپ، پارک و سایر مکان‌ها و اعمالی شبیه اینها می‌تواند در زمره روابط از نوع نامشروع قرار بگیرند. در واقع هر گونه روابط متعارض و مخالف با عرف که از سوی زن و مرد نامحرم سر ‌بزند، در صورت اثبات می‌تواند در دایره روابط نامشروع قرار بگیرند.

مجازات جرم رابطه نامشروع

مجازاتی که به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی برای جرم روابط نامشروع تعیین کرده، ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است و هرگاه عمل رابطه نامشروع در ملاء عام و اماکن عمومی انجام شود علاوه بر ۹۹ ضربه شلاق، مجازات حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق بیشتر نیز در انتظار مجرم است. البته محکومیت به جرم روابط از نوع نامشروع هیچ گونه سابقه کیفری برای شخص ندارد.

مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع

اقرار متهم نزد قاضی یا شهادت دو مرد عادل یا علم قاضی مطابق با گزارش ضابطان از ادله اثبات جرم روابط نامشروع به شمار می‌رود.

طبق ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی  «اگر ادله و مدارک اثبات برای وقوع جرائم منافی عفت موجود نباشد و متهم انکار نماید، هر گونه تحقیق و بازجویی به منظور کشف امور پنهان و پوشیده از انظار، ممنوع است. مگر در مواردی که احتمال ارتکاب جرم از طریق عنف، اکراه، آزار، ربودن و اغفال داده شود. هرچند اگر جرم رابطه نا مشروع دارای شاکی خصوصی باشد دادگاه موظف است به شکایت شاکی با مدارکی که ارائه می نماید رسیدگی کند.»

مراحل اثبات روابط نامشروع مجازی

اثبات روابط از نوع نامشروع در فضای مجازی و مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع پیامکی و تلفنی به شرح زیر است:

  • روابط نامشروع، روابطی فراتر از ارتباط فیزیکی زن و مرد نامحرم را دربرمی‌گیرد و ارتباطات نامتعارف با محتواهای مخالف با عرف جامعه از طریق شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، تلگرام و ارسال پیامک و ارتباط تلفنی را هم شامل می‌شود.
  • در مورد جرائمی از قبیل رابطه نامشروع پیامکی، تماس تصویری یا مکالمات نامشروع تلفنی، شاکی باید به دادسرا مراجعه نموده و با طرح شکایت، درخواست تعقیب مرتکب یا مرتکبین را داشته باشد.
  • در رابطه با مدارک و ادله اثبات این نوع جرائم می‌توان به اسکرین شات از صفحه‌های چت، پرینت تماس‌های تلفنی و پیامک‌های افراد استناد کرد. البته با توجه به این که این داده‌ها در زمره‌ داده‌های شخصی افراد جای می‌گیرد، دسترسی به آن‌ها با دستور مقام قضایی میسر خواهد بود. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این مدارک به تنهایی کافی نیستند و ضروری است که ادله دیگری موجود باشد.

 

اثبات روابط نامشروع بعد از چند‌سال

مجازات جرم روابط از نوع نامشروع در زمره مجازات تعزیری درجه شش قرار دارد. بنابراین با گذشت پنج سال از تاریخ ارتکاب جرم یا آخرین اقدام تعقیبی و تحقیقی و نیز گذشت هفت سال از زمان قطعیت حکم، اگر پیگیری صورت نگیرد و مجازات انجام نشود، مشمول مرور زمان می‌شود و مجازات لغو می‌گردد.

حکم رابطه نامشروع زن شوهردار و مرد متاهل

برای بسیاری این سؤال مطرح است که مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که زن شوهردار و مرد متاهل اگر مرتکب جرم روابط نامشروع شوند براساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد و درصورتی که جرم زن اثبات گردد نشوز به شمار می‌رود و به او نفقه تعلق نمی‌گیرد. ولی مهریه باید به او پرداخت شود.

در مورد مردی که جرم رابطه نامشروع مرتکب شده و همسر او بتواند اثبات کند که این امر موجب عسر و حرج او شده و با تشخیص قاضی می‌تواند از دلایل طلاق از طرف زوجه باشد.

جمع بندی

در این مطلب از دپارتمان مشاوره حقوقی مجله دکتر بهشتیان شما را با رابطه ای آشنا کردیم که نامشروع است. انواع آن را ذکر کردیم و توضیح دادیم که چه مجازاتی برای هر یک از انواع روابط نامشروع وجود دارد. مشاوره حقوقی در این زمینه اطلاعات بیشتری به شما ارائه خواهند داد.

سؤالات متداول

  • حکم روابط نامشروع با رضایت طرفین چیست؟

حکم روابط از نوع نامشروع با رضایت طرفین، به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، از یک تا نود و نه ضربه شلاق خواهد بود.

  • آیا محکومیت شخص به جرم روابط نامشروع برای او سابقه کیفری به دنبال دارد؟

محکومیت به جرم روابط نامشروع برای شخص سابقه کیفری نخواهد داشت.

  • آیا زن شوهردار محکوم به جرم روابط نامشروع از دریافت نفقه و مهریه محروم خواهد شد؟

به او نفقه تعلق نمی‌گیرد. ولی مهریه باید به او پرداخت شود.

  • آیا با گذشت چند سال از وقوع جرم ر.وابطه نامشروع، امکان اثبات آن وجود دارد؟

در صورت گذشت پنج سال از تاریخ ارتکاب جرم یا آخرین اقدام تعقیبی و تحقیقی و نیز گذشت هفت سال از زمان قطعیت حکم، مشمول مرور زمان می‌شود و مجازات لغو می‌گردد.

  • آیا اثبات رابطه نامشروع پیامکی و اثبات روابط نامشروع با پرینت مکالمات امکان‌پذیر است؟

پرینت تماس‌های تلفنی و پیامک‌های افراد می تواند برای اثبات جرم مورد استفاده قرار بگیرد اما این مدارک به تنهایی کافی نیستند و ضروری است که ادله دیگری موجود باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۸۵ رای
منابع
livelawindiankanoonnewsinfo
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
8 روز قبل

آیا دختری به اختیار خودش رابطه ی نامشروع انجام دهد حلال است

....
....
4 ماه قبل

سلام،این نوع رابطه(رابطه ی نا مشروع ،رابطه ای که به زنا ختم نشه) درمورد دوتا هم جنس چطوره حکمش؟اینکه دو تا همجنس بدون اینکه باهم زنا کنن ولی تو رابطه باشن و هم رو دوست داشته باشن این گناهه؟

میثم
میثم
4 ماه قبل

اگر مردی درخواست رابطه کرده باشد و زن شکایت کند حکم چیست هیچ رابطه اتفاق نیفتاده باشد فقط درخواست

ناهید
ناهید
7 ماه قبل

حکم رابطه نامشروع غیرازنامحرم بعد ۹سال کی پاک میشه

وحید فراست
وحید فراست
پاسخ به  ناهید
5 ماه قبل

اگر در سجل کیفری شما ثبت شده باشد با درخواست شما می شود پاک نمود

didier
didier
7 ماه قبل

خلوت کردن و ملاقات و مثلا کافه رفتن هم میشه مصداق رابطه نامشروع ؟ کجای قانون اینو گفته خب؟ نویسنده از کلمه “نامتعارف” یا “خارج از عرف جامعه” استفاده کرده ولی رو راست باشیم دیگه اینا اصلا نامتعارف نیستند 😐

وحید فراست
وحید فراست
پاسخ به  didier
5 ماه قبل

رابطه نامشروع تعاریفی دارد که کاملا در قانون مجازات اسلامی توضیح داده شده است

سجاد
سجاد
9 ماه قبل

فرمودید پرینت تماس‌های تلفنی و پیامک‌های افراد می تواند برای اثبات جرم مورد استفاده قرار بگیرد اما این مدارک به تنهایی کافی نیستند و ضروری است که ادله دیگری موجود باشد. این ادله دیگر چی هست خب؟؟

وحید فراست
وحید فراست
پاسخ به  سجاد
5 ماه قبل

شاهد – دوربین های مداربسته – اقرار طرف مقابل

دکمه بازگشت به بالا