حقوق خانوادهدپارتمان مشاوره حقوقی

توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟

مطالبه مهریه یکی از مهم ترین و رایج ترین دعاوی در دادگاه خانواده است که تحت شرایطی می تواند منجر به بازداشت مرد شود. با توجه به حق یک طرفه مرد برای طلاق دادن همسرش، موارد بسیاری وجود دارد که دعوای مطالبه مهریه صرفا برای اعمال فشار بر مرد و رضایت به طلاق توافقی مطرح می شود. به همین دلیل قوانین و مقررات مربوط به حقوق خانواده از جمله دعوای مطالبه مهریه و نفقه، دعوای طلاق، دعوای حضانت فرزندان و … پیچیدگی های خاص خود را دارند که بدون آگاهی مختصر از آن ها توسط خود فرد و استفاده از یک وکیل پایه یک مجرب برای تنظیم و لایحه و دفاع از آن در محضر دادگاه که دارای تخصص ویژه در امر حقوق خانواده باشد، نمی توان این دعاوی را با موفقیت به سرانجام رساند. در این مقاله تلاش شده است نکات حقوقی مهمی که در رابطه با دعوای مطالبه مهریه و چگونگی توقیف اموال برای مهریه وجود دارد، توضیح داده شوند. در ادامه این مطلب از دپارتمان حقوق خانواده همیارتو با روند توقیف اموال آشنا خواهیم شد.

مهریه چیست؟

پیش از توضیح درباره توقیف اموال برای مهریه لازم است بدانیم اصولا مهریه چیست و تحت چه شرایطی توسط زن قابل مطالبه است؟ مهریه یکی از حقوق مختص به زن در عقد نکاح است. مهریه در واقع مالی است که به موجب عقد نکاح دائم یا موقت به مالکیت زن در می آید. ماده ۱۰۸۱ قانون مدنی در این رابطه می گوید: به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. بنابراین مهریه زن نمی تواند چیزی باشد که مالیت نداشته یا دقیق و معین نیست. زیرا مهریه در اصل یکی از حقوق مالی زن است که به محض انعقاد عقد نکاح نسبت به آن مالکیت پیدا می کند.

آیا رابطه نامشروع یا عدم تمکین زن پرداخت مهریه را منتفی می کند؟

همان طور که گفته شد، بر اساس قانون مدنی، به محض آنکه عقد نکاح (چه دائم باشد و چه موقت) تحقق پیدا می کند زن مالک مهریه ای می شود که نسبت به آن توافق شده و هر اتفاق دیگری در آینده نمی تواند مالکیت زن نسبت به مهریه را از بین ببرد. بنابراین بر خلاف نفقه که مستلزم تمکین زن از مرد است و در صورت عدم تمکین زن استحقاق دریافت آن را ندارد، برای مطالبه مهریه تمکین زن از مرد شرط نیست و حتی اگر زن به همسرش خیانت کرده باشد، می تواند مهریه ای که در عقدنامه ذکر شده است را مطالبه کند.

انواع مهریه

مهریه دارای انواع مختلفی است که در ادامه بیان می شود.

مهر المسمی: مهر المسمی به معنای مهریه ای است که بر اساس توافق طرفین تعیین می شود.

مهر المثل: منظور از مهر امثل مهریه ای است که وقتی مهر المسمی تعیین نشده یا شرایط لازم را ندارد توسط کارشناس تعیین می شود. ماده ۱۰۸۷ قانون مدنی در این رابطه می گوید: اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد، مهر را به تراضی معین‌ کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین، بین آن‌ها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

مهر المتعه: موارد پرداخت این نوع از مهریه در ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی بیان شده است: هر گاه مهر، در عقد، ذکر نشده باشد و شوهر، قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهر المتعه است، و اگر بعد از ‌آن، طلاق دهد، مستحق مهر المثل خواهد بود.

مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه چیست؟

مهریه بر اساس نحوه پرداخت نیز به دو نوع مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم می شود. در مهریه عند المطالبه مهریه در هر زمان که زن آن را از مرد مطالبه کند باید پرداخت شود و عدم پرداخت آن می تواند برای مرد تبعات حقوقی داشته باشد. اما در مهریه عند الاستطاعه لزوم پرداخت مهریه به زن مستلزم توانایی مالی مرد برای پرداخت آن است و نه صرف مطالبه زن از او. بنابراین اگر مهریه به صورت عند الاستطاعه بر عهده مرد قرار گرفته باشد، زن باید توانایی مالی مرد برای پرداخت آن را در دادگاه ثابت کند در غیر این صورت مرد الزامی به پرداخت آن ندارد.

توقیف اموال برای مهریه چه زمانی محقق می شود؟

همان طور که تا اینجا ذکر شد، زن می تواند در هر زمان و حتی در صورتی که از دادگاه تقاضای طلاق نکرده باشد، در دادگاه خانواده دعوای مطالبه مهریه طرح کند. در این صورت مرد، مانند هر دین مالی دیگری موظف به پرداخت دین مالی خود به زن است. حال سوال مهم این است که اگر مرد مهریه زن را نپردازد چه اتفاقی رخ می دهد؟ در صورتی که مرد مهریه زن را پس از طرح دعوای مطالبه مهریه و صدور حکم قطعی دادگاه مبنی بر پرداخت مهریه نپردازد، توقیف اموال برای مهریه رخ می دهد. توقیف اموال برای مهریه تابع ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی است که می گوید: هرکس، محکوم به پرداخت مالی، به دیگری شود، چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن، و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه، و آن را‌ تادیه ننماید، دادگاه او را الزام به تادیه نموده، و چنانچه مالی از او در دسترس باشد، آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می‌ نماید و‌ در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد، تا زمان تادیه حبس خواهد کرد.

بنابراین، طبق این ماده اگر مالی از محکوم علیه برای توقیف اموال برای مهریه پیدا نشود، محکوم علیه (مرد) به تقاضای محکوم له (زن) تا زمانی که مهریه را بپردازد حبس خواهد شد. البته این قاعده فقط شامل حد معینی از مهریه می شود و در صورتی که مهریه زن بیشتر از حد نصاب تعیین شده در قانون باشد، امکان توقیف اموال برای مهریه و یا حبس محکوم علیه وجود ندارد. علاوه بر این، اگر مرد پس از صدور حکم قطعی، به همان دادگاه دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به بدهد، تا زمانی که اعسار او رد نشده نمی توان او را حبس کرد.

سقف مهریه در قانون حمایت از خانوده

در ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده برای مهریه سقف مالی معینی تعیین شده که باعث می شود مازاد به آن مقدار مورد حمایت قانونی ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی قرار نگیرد. این ماده مقرر کرده است: هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است.

بنابراین در صورتی که مهریه زن بیش از ۱۱۰ سکه باشد فقط تا میزان ۱۱۰ سکه از اموال مرد توقیف اموال برای مهریه می شود و دریافت مازاد این مقدار منوط به آن است که توانایی مالی مرد در دادگاه اثبات شود.

سوالات رایج درباره توقیف اموال برای مهریه

توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟

توقیف اموال برای مهریه در صورتی انجام می شود که مهریه زن در زمان عقد تا سقف ۱۱۰ سکه باشد و مرد پس از صدور حکم قطعی مبنی بر پرداخت مهریه آن را نپردازد. در این شرایط اگر مالی از مرد پیدا شود برای پرداخت مهریه از محل آن توقیف خواهد شد.

دادخواست اعسار مرد از پرداخت مهریه باید به کدام دادگاه تقدیم شود؟

دادخواست اعسار مرد به همان دادگاه خانواده ای که صلاحیت رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه را دارد تقدیم می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸۹ رای
guest
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهد
مهد
1 ماه قبل

لطفا چرا در خصوص اعمال فرمول محاسبه مهریه توسط قوه قضائیه و عدم اعمال آن در حکومت خودمختار اداره پنجم هیچگونه اطلاع رسانی نمی شود؟ آیا قانون فقط برای روی کاغذ ارزش دارد؟ ضمنا اگر مایل بودید عین قانون را ارسال خواهم کرد.

هدا
هدا
3 ماه قبل

اگر مرد اموال خود را به نام فرد دیگری کند تا مهریه پرداخت نکند. در این صورت چه باید کرد ?

احمد
احمد
9 ماه قبل

سلام خداقوت .با توجه به مواردی که راجع به توقیف اموال فرمودید ، بنده مغایرتهایی با نحوه عمل اداره پنجم دراین موارد میبینم . دلیلش چیست ؟؟؟

وحید فراست
وحید فراست
پاسخ به  احمد
5 ماه قبل

وفق ماده ۲۴ ق ن اجرای محکومیت‌های مالی یک ملک جزو مستثنیات دین مدیون محسوب می گردد

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  وحید فراست
5 ماه قبل

سلام بنده یکسال میشه بابت مهریه حسابام بسته هست از طرف دفتر اسناد اقدام شده و وسیله نقلیه رو توقیف کردن مبلغ مهریه ۱۱۴ سکه هست بنده هیچ شغلی ندارم و غیراز همون وسیله نقلیه هیچ منبع درآمدی ندارم عایا امکانش هست که بابت پرداخت نفغه وسیله نقلیه رو آزاد کنم

مهد
مهد
پاسخ به  وحید فراست
1 ماه قبل

همچنین طبق ماده ۶۱ آیین نامه اجرای ثبت نیز جزو مستثنیات دین شناخته میشود.

دکمه بازگشت به بالا